“Witaj w piekle. Teraz jesteś po uszy w smole. Teraz wyczuwasz symptomy. Teraz jesteś gotowy, by słuchać. Dziesięć kolejnych akapitów jest najważniejszą częścią tej książki”.

Tymi słowami Pressfield zaczyna rozdział, o którym mówi “wszedłeś do brzucha bestii”. A więc nie przedłużając, poznaj siedem zasad Oporu: “te zasady rządzą i leżą u podłoża wszystkiego, czego doświadczasz teraz”.

„Zasada numer jeden: wróg istnieje.

Już samo uznanie tego faktu ma wielką moc. Ona ocaliła moje życie i pomoże ocalić Twoje”.

Zauważyłem po sobie, że działam dużo wydajniej od kiedy mam świadomość Oporu. Dlaczego? Ponieważ jego obecność budzi we mnie rywalizację. Czy wygram dziś ja, czy dam mu się pokonać?

Bez tej świadomości czułem, że walczę sam ze sobą, co prowadziło do frustracji i wpędzało w poczucie winy.

Podobnie jest z bieganiem. Gdy biegniesz sam, trudniej Ci zachować dyscyplinę. Częściej robisz postoje, masz gorszy czas. Gdy biegniesz z kimś w grupie, nakręca się rywalizacja i znajdujesz w sobie siłę do biegu.   

„Zasada numer dwa: ten wróg jest nieugięty

Ten wróg jest inteligentny, podstępny, nieugięty, niepokonany, bezlitosny i destrukcyjny”.

Twój Opór dzień w dzień o Ciebie “dba”. Gdy będziesz chciał zacząć duży projekt, podpowie Ci żebyś tego nie robił, bo nie jesteś jeszcze gotowy. Jeżeli potkniesz się, to ludzie Cię skrytykują, narazisz się na wyśmianie, więc Opór podpowiada by się nie wychylać.

Słysząc te podpowiedzi łatwo uznajesz, że to przecież logiczne, więc porzucasz projekt. Kupujesz książki, kursy, by lepiej się przygotować. Ładujesz w siebie kolejne porcje wiedzy, po drodze zdając sobie sprawę, że nie wiesz jeszcze tego, tego i tego. Zaczynasz widzieć swoje miejsce w szeregu. Rezygnujesz z wcześniejszych planów i szukasz innego projektu.  

„Zasada numer trzy: ten wróg jest w Tobie

Zasada numer cztery: wróg jest w Tobie, ale to nie jesteś Ty”.

Czwarty aksjomat Oporu brzmi, że wróg jest w Tobie, ale to nie jesteś Ty. Co to znaczy? To znaczy, że nie powinieneś obwiniać się o głosy Oporu, które słyszysz w swojej głowie.

Ja mam ten sam głos w mojej głowie. Słyszeli go również Picasso i Einstein. Słyszą go Sarah Palin, Lady Gaga i Donald Trump.

Opór dopada każdego. Każda osoba, którą dziś podziwiasz, dzień w dzień wstając z łóżka zaczyna zmagania z Oporem. Sama świadomość, że Opór to coś naturalnego, z czym mierzy się każdy z nas daje dużą ulgę.  

„Zasada numer pięć: “Ty prawdziwy” musisz walczyć z “Tobą opornym”

Jesteś rycerzem. Opór jest smokiem. Nie możesz traktować smoka życzliwie, dyskutować z nim, negocjować czy opromienić go białym światłem i uczynić swoim przyjacielem”.

Gdy już nauczysz się podnosić rękę na swój Opór, łatwo zauważysz, że da się z tym żyć. A z każdą kolejną wygraną zauważysz, że Twoja pewność siebie rośnie.  

„Szósta zasada: Opór powstaje jako drugi

Tym, co rodzi się jako pierwsze, jest idea, pasja, wizja pracy, której wykonaniem jesteśmy tak podekscytowani, że nas to aż przeraża.

To znaczy, że zanim smok Oporu podniósł swój obrzydliwy łeb i zionął ogniem na nasze twarze, musiała zaistnieć wewnątrz nas siła tak potężna i afirmująca życie, że to powołało to zwierzę do istnienia, tylko po to abyśmy mogli je pokonać.

Opór bardziej przypomina upierdliwego nauczyciela w szkole, który nie chce nam pozwolić łazić po drzewach. Ale chęć wspinania się pojawia się jako pierwsza”.

Zawsze jest tak, że najpierw pojawia się w głowie pomysł, a dopiero później przychodzą wątpliwości.

A co jak się nie uda?

A czy ja jestem na to gotowy?

A co jeżeli się zbłaźnię?

Pomysły to taki Twój rachunek bankowy, na którym ciągle pojawia się nowa, świeża gotówka. Twoim zadaniem jest wyzerować każdego miesiąca konto do zera. Jeżeli tego nie robisz, nie realizujesz swoich pomysłów, to uruchamiasz lokaty (Opór), które zamrażają Twoje pieniądze.

Dlatego w Twoim interesie jest jak najszybciej skorzystać z tej gotówki, by te pomysły zmienić w kolejną gotówkę.   

„Zasada numer siedem: przeciwieństwem Oporu jest wsparcie

W mitach i legendach rycerz zawsze znajduje wsparcie w swoich dążeniach do zabicia smoka”.  

Powodzenia!

 

 

Udostępnij na Facebooku!